„Пирин – географски и етимологичен речник“ представя географското положение, границите и подялбата на Пирин планина, нейния геоложки строеж и развитие, полезни изкопаеми, геоморфоложко развитие, морфография, климат, води, почви, растителност, животински свят и природозащитно дело. Особено внимание се отделя на мястото на топонимията в географската наука, на приносите в изучаването ѝ от учени и туристи, а също и на народите, които именуват в Пирин през вековете, и на значението на използваната в науката народна терминология.
Същинската речникова част дава географска информация за най-известните (подредени по азбучен ред) обекти в планината (местности, реки, езера, върхове), както и такава, свързана със значението на техните названия. Необходимо е да се подчертае, че относно географското положение и имената на немалко от тях има твърде различна, дори противоречива информация. Изясняването на различните позиции и гледища наложи увеличаване на обема на представената информация.
Споменатите в речника надморски височини на различните обекти са взети от топографски карти в мащаб 1:5000 и 1:10000. Данните за езерата са тези от направеното в периода 2007-2012 г. – от Деян Василев и Николай Даутов, преброяване, както и измервания на техните площи.
Статиите в книгата са придружени от актуални и архивни снимки и карти, с текстови пояснения към тях. В края са приложени: списък с използвана литература; списък с използвани карти, скици и схеми; списък с използвани интернет страници; списък на осведомителите; азбучен показалец.
Целта на поднесената в речника информация е да избегне строгия научен стил и да се ползва от широк кръг читатели – научни работници, туристи и любители на планината, журналисти, краеведи, музейни работници и др.
Книгата е с корична цена 20 лв., обем от 352 страници, размери 21 на 14,8 на 2,2 см, и тегло 660 гр . Кориците са меки, матирани. Печатните коли са шити и лепени, печата отличен.
град София
град Гоце Делчев
село Огняново
град Банско
гр. Разлог
Пирин планина