МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ
Кулата е една от забележителностите на с. Гòрно Брòди (дн. Àно Врондỳ, гръц. Άνω Βροντού), Сярско. Издига се в югозападната част на населеното място, в южния край на някогашната махала „Камара“. В миналото тук къщите са ограждали малък площад, наричан „Долно бърце“ или „Кулата“. Днес мястото представлява най-обикновено уширение – кръстовище, където се събират две улици.
ИСТОРИЧЕСКИ СВЕДЕНИЯ И АРХИТЕКТУРА
Горнобродската кула е построена през 1870 г. Дело е на местни майстори. Приблизителните ѝ размери са: дължина 5,50 м, ширина 5,50 м и височина около 15 м.
Тя е на три етажа. Градежът е от каменни блокове и хоросан, в най-горната част от тухли. Стените са гладко измазани, но с времето на много места мазилката е изпадала. На първия етаж, на североизточната, югоизточната и югозападната стена има големи, тесни и високи, симетрично разположени двойки отвори. Такива, но по-широки, на четирите стени, има и на втория и третия етаж. Някои са частично зазидани.
Покривът на кулата е застлан с каменни плочи – тикли. На него има надстройка – по-малка кула. Тя представлява свързани с тухлени арки и нисък каменен парапет 6 каменни колонки. Те са увенчани с купол, покрит с метални листове.
На подпокривния корниз личат следи от орнаменти и надписи. По стените под него има малки кръгли отвори, а между тях символи – кръстове и други, трудно различими от разстояние, направени от тухли.
Вратата на кулата е метална. Те се намира на югоизточната стена. Повдигната е на около 1,5 м над нивото на земята. До нея се достига по направени за целта няколко стъпала.
ЧАСОВНИК
На третия етаж на кулата е имало часовник. Очертанията на неговия циферблат все още личат на североизточната стена. Часовникът е бил механичен, изработен от местни майстори – братята Атанас, Димитър и Георги Димкови. Направени от тях часовници са монтирани на други места в България и днешна Северна Гърция. Повечето от тях работят безотказно и отмерват времето до ден днешен.
Дали по ирония на съдбата часовникът в родното място на братя Димкови отдавна го няма!? През Междусъюзническата война (на 13 юли 1913 г.) селото е опожарено от гръцката армия. От почти 1100-те му къщи незасегнати от огъня остават едва около 180. Кулата е една от малкото оцелели постройки. Часовникът ѝ обаче е демонтиран. Не се знае къде е отнесен.
КАМБАНИ
Един от символите на горнобродската кула са камбаните ѝ. Те са 4 на брой – 1 голяма и 3 по-малки. Две от тях са на третия етаж, а другите в надстройката – по-малката кула. Изработени са от местни камбанолеяри.
Едната от двете камбани на третия етаж е сравнително бедна на орнаменти. Тя има два надписа. Първият гласи: "БРАТЯ Д. АЛЕКСОВИ С. ГОРНО БРОДИ". А вторият: "НАПРАВЕНА ВЪ 1911 Г. 16 ФЕВРУАРИЙ НА ПАРАКЛИСЕ ЖИВОПРИЕМНИЙ ИСТОЧНИКЪ ПРЕСВ. БДЦЬ".
Другата камбана е богато украсена. На нея има два надписа. Първият гласи: „СЕЛЦКА БЪЛГ. ЧЕРКОВ. УЧИЛИЩНА ОБЩИНА С. Г. БРД 1906 Г. 8 АПРИЛЪ“ А вторият: „МАСТОР МАРИН СТОЯН АЛЕКСЪ С. Г. БРОДИ“.
Голямата камбана заема по-голяма част от пространството в надстройката на камбанарията. Тя е впечатляваща, с диаметър на отвора около 1 м. Украсена е с ликовете на Господ Иисус Христос, Св. Богородица, св. Димитър и с други християнски символи. Основният от трите надписа на нея гласи: „ТѪЗИ КАМБАНА ПРѣЛЯТА СЪ ВОЛНИ ПОМОЩИ ОТЪ НАСЕЛЕНИЕТО НА ХРАМА СВ. ВМ. ДИМИТРIE С. ГОРНО БРОДИ 5 МАРТЪ 1912 Г.“ Над него е другият надпис – със следния хвалебствен текст: „БЛАГОВѣСТВУЙ ЗЕМЛЕ РАДОСТЪ ВЕЛИЮ ХВАЛИТЕ НЕБЕСА БОЖИЮ СЛАВУ“. В долната част на камбаната е третия надпис. Той съобщава следното: „МАЙСТОРИ КАМБАНОЛЕЯРИ БРАТИЯ ГЕОРГИ И СТОЯНЪ Д. АЛЕКСОВИ“.
Малката камбана в надстройката е окачена между две от колонките. В горната ѝ част е годината (1906), в която е отлята. Надолу следва плетеница от кръстове и други орнаменти. Под нея има два надписа. Първият гласи: „БЪЛГАРЦКА ЧЕРКОВНА ОБЩИНА С. ГОРНО БРОДИ“. А вторият: „МАСТОР МАРИН СТОЯН АЛЕКСЪ С. Г. БРОДИ“.
ДОСТЪПНОСТ
В миналото до най-високата част на кулата се е достигало по дървено стълбище. В по-ново време то е премахнато и заменено с друго – от метални пръти, арматура и винкел.
За жалост от 2009 г. входната врата на кулата е заключена с метална верига и катинар. По тази причина до вътрешността ѝ няма достъп. Единствените нейни постоянни обитатели са птици – гълъби, които живеят там.
© Николай ДАУТОВ
© Български турист