„На 22 априлъ 1920 год. падна другъ единъ многозаслужилъ синъ на Родината ни – Стоянъ Мълчанковъ, народенъ представителъ, известенъ революционеръ и дългогодишенъ народен просвѣтителъ. Загина той на пѪть от Неврокопъ за Разлогъ (Мехомия) въ Момина клисура, при мѣстността Буковска лѪка нападнатъ отъ родоотстѪпници и злодейци .“ С тези кратки, но силни думи революционерът и общественик Лазар Томов описва, в книгата си „Пирин-планина“, една интересна личност от новата история на България. За хората интересуващи се от стремежите и борбите за духовно и политическо освобождение на българите от Македония, и в частност на тези от Пиринския край, тя е добре известна, но не така стоят нещата за широката публика.
Биографии на Стоян Мълчанков са публикувани на няколко места в интернет пространството. Въпреки това ще маркирам по-важните моменти от неговия житейски път.
Той е роден през 1874 г. в село Скребатно, Неврокопско (днес Гоцеделчевско). Образованието си получава в родното си село, и в градовете Неврокоп и Сяр. Известно време е помощник учител в Скребатно, след което заминава за град Солун, на разноски на църковното настоятелство. Там той продължава да учи в престижната Солунска българска мъжка гимназия „Св. св. Кирил и Методий“ като завършва с отличие. Тук Мълчанков е привлечен в редовете на Вътрешната македоно-одринска революционна организация. По-късно учителства в град Валовища (Демирхисар), а след това и в град Неврокоп, където е назначен за околийски войвода.
Стоян Мълчанков е сред основните организатори Илинденско-Пребраженско-Кръстовденското въстание от 1903 г. в Сярския революционен окръг. Участва в боевете в местността Св. Троица край село Пирин, а също и в сраженията при селата Обидим и Кремен. След потушаването на въстанието се установява със семейството си в град Пазарджик. Тук отново става учител – в селата Ветрен и Щърково.
След Младотурския преврат от юли 1908 година Мълчанков се връща в Неврокоп. Още на следващата година, тъй като е заподозрян за революционна дейност, е арестуван и изпратен в затвора в град Солун. Там той получава смъртна присъда, която не е изпълнена след протест на местните учители и застъпничеството на чуждите консули в града.
През 1911 г. Стоян Мълчанков е амнистиран и се връща в България, където стои само няколко месеца. След обявяването на Балканската война той се включва в Македоно-одринското опълчение като участва в настъплението срещу противника по долината на река Места, а след това и при обсадата на град Одрин. По време на Междусъюзническата война е командир на рота.
В 1919 г. Мълчанков е избран за депутат от Народната партия. Като такъв е един от лобистите за започване на строежа на железопътната линия село Саранбей (днешния град Септември) – село Добринища (днес град Добринище) – гр. Неврокоп (днес Гоце Делчев).
За жалост смъртта застига преждевременно, в разцвета на силите му, тази забележителна личност. На мястото където е убит Мълчанков, до днешния републикански път II-19 – на около 2 километра на юг от разклона за село Буково, близо до природната забележителност Купена, по-късно е поставен скромен паметник. Последният, след политическите промени от 1944 година, е разрушен, а за семейството на бившия войвода настъпват тежки дни.
Един от тримата му синове – Кирил, учител в село Огняново, е убит (на 5 октомври 1944 година, заедно с други 38 души от Неврокопско и Разложко) в местността Лошин (Лушин) – долинно разширение на река Места, където се събират землищата на гр. Добринище и селата Обидим и Елешница.
Съдбата на другите двама – Иван и Александър, и на техните семейства, също е тежка. Те са изселени в селата Плачковци (днес град) и Темниско (след обединението му със съседното Сергювец /през 1955 г./ носи името Първомайци) Горнооряховско (част тях по-късно се завръщат в Неврокоп), а някои лежат по затвори или са изпратени в лагери.
В най-ново време (през 1994-1995 г.), по инициатива и със средства на потомците на Стоян Мълчанков, на лобното му място е изграден скромен паметен знак - постамент от бетон с плоча, на която пише: „СТОЯН МЪЛЧАНКОВ род 1874 убит 1920 НЕВРОКОПСКИ ОКОЛИЙСКИ ВОЙВОДА И НАРОДЕН ПРЕДСТАВИТЕЛ НА XVIII и XIX НАРОДНО СЪБРАНИЕ ОТ НАСЛЕДНИЦИТЕ“. През лятото на 2016 г. постаментът е облицован с плочки, а плочата почитена.
По идея на Иван Татарчев (тогавашен почетен председател на ВМРО-СМД) на фасадата на Мълчанковата къща в град Неврокоп (Гоце Делчев), която се намира на ъгъла на бул. „Гоце Делчев“ и ул. „Св. св. Кирил и Методий“, е поставена паметна плоча. Текстът на нея повтаря този от плочата на лобното му място, като е допълнен със следните думи на войводата: „НИЕ ОТ ДЕЦА СМЕ СЕ ПРЕДАЛИ НА СЛУЖБА НА МАКЕДОНИЯ – ЦЯЛА, НЕДЕЛИМА И СВОБОДНА“.
Томов 1928: Томов, Л. Пирин-планина (второ издание). София: Арм. воен.-изд. фонд, 1928.
Гаджев 2004: Гаджев, И. Лушин – моята голгота, том 1. София: Институт по история на българската емиграция в Северна Америка „Илия Тодоров Гаджев“, 2004.
Стоян Мълчанков <http://download.pomagalo.com/1013077/sotyan+mylchankov/> (20.03.2019).
© Николай ДАУТОВ
© Български турист