След тежката работна седмица, не ме свърташе в къщи. Реших да направя излет из Родопите.
Съботата на 28 март 2008 г. бе слънчева, но малко ветровита. Няма отказване! В този ден мой приятел ходи по работа в с. Скребатно. Възползвах се от предложения безплатен транспорт. Шосето за Скребатно и Осиково е известно с очарователните си гледки към Пирин и Алиботуш (Славянка).
Около половин час се помотах из Скребатно, село със славно минало, но тъжно настояще. Има оцелели къщи с каменна зидария и покриви. Снимах ги, а също и заключената черква, след което приятелят ми ме откара до съседното с. Осиково.
Направих едно кръгче из селцето, което е кацнало на един югозападен склон на 1200 m н. в. Хора почти не се мяркаха. Само на площада няколко кафеджии огледаха ранния гост. Отидох до черквата, където ме посрещнаха лаейки 4 малки кученца. След като се успокоиха, обиколих затворения храм и тръгнах да излизам от селото. Походът започва!
Тръгнах по шосето за с. Рибново. Откриха се красиви гледки към Алиботуш и Пирин, по чиито върхове играеха сърдити облаци. Помахах им, а те отвърнаха на поздрава и пожелаха приятна разходка. По пътя почти нищо интересно. Типичните родопски гледки ги има и тук – обли ридове се спускат във всевъзможни посоки, а по тях се редуват иглолистни гори, оградили китни зелени поляни.
По пътя забелязах няколко човека. Едни разхвърляха тор из ливадите си, други режеха дърва. Мярнах и 2 деца, които караха колела. А също и една жена, която викаше на коня си: „Ей Вихър, ял тук, яла Вихър“.
Спускането към Рибново е по-скоро скучно. Пътят се вие край Рибанското дере – рекичка, затрупана от отпадъците на селото. Как търпят тези хора, това не зная. В селото има контейнери. Защо го правят, така и не разбирам. На места запалените отпадъци бяха обгорили околните дървета и те изглеждаха тъжно. Бунищата така контрастираха на околните красиви гледки, че на човек може само да му опротивее и да съчувства на тази красива наша планина.
По пътя се зададоха кобила и жребче, които изплашено профучаха край мен. При наближаването на селото поздравих мъж и жена, които реагираха хладно и попитаха дали съм видял двата коня. Казах им, а мъжът махна с ръка и сякаш изпсува на ум.
Слънцето обливаше околността с лъчите си, а сърдитият вятър на моменти така се усилваше, че не позволяваше човек да се поразсъблече малко, тъй като беше топло.
На влизане в селото размених още една порция хладни поздрави с хората, които срещах. Стигнах площада. Той не беше моята крайна цел, тъй като смятах да продължа към с. Буково.
Спрях се при 4 възрастни жени, с които поговорих няколко минути. За разлика от досега срещнатите, те бяха доста разговорливи. След раздялата ни излязох при новата джамия, за да я снимам. Всъщност старата е бутната и на нейно място хората вдигат нова.
На една пейка пред храма седеше възрастен човек. Поздравих го и седнах до него. Подхванахме приказка, кой, какво, защо, накъде. Дядо Мехмед бе разговорлив и свеж за 94-те си години – весел човек. Пожелах му да се видим като стане на 100 и да почерпи. Човека благодари и взе да ме разпитва как живея, дали съм женен и т.н. Разправи ми, че има малко деца – само 8! Отвърнах, че в днешно време хората се радват и на едно детенце. На раздяла старецът се изправи и ме изпрати с пожелание Господ да ми помага.
През калните улици се запътих да излизам от селото. Срещнах 2 млади дами, които с весели очи ме заразпитваха накъде съм тръгнал. „Към Господинци или към Буково“, отговорих им. „Ааа, Буково е по-хубаво село, по-голямо е“, каза едното момиче. „Господинци е малко“, добави другото. Лично аз не споделям мнението им. Господинци е селище в много благодатно местоположение. На основен път е и с хубаво поле. Както и да е!
Спуснах се по стръмнината до каменния мост на р. Куртовица, по-надолу наричана Нѝдюмшница, и хванах разбит черен път. Пътьом се поздравих с още няколко човека, тръгнали по нивите. Подминах и стадо пладнуващи овце, пазени от две здрави овчарски кучета. Често обръщах глава назад. Наблъсканите една в друга къщи на рибанци, накацали по склона, са красива гледка.
По-надолу изоставих пътя и кривнах по пътеката за Буково. Заизкачвах се по пустия склон. Вятърът продължаваше играта си с мен. Ту ме подбутне отзад, ту излезе насреща ми. От един далечен хълм излая куче и хукна към мен, но като видя какво дере ни дели, се отказа. В небето забелязах орел, който, хванал майсторски въздушното течение, сякаш стоеше на едно място. Брей, сега да имаше едно хвърчило да пусна и аз, та да го достигна си помислих.
Излязох на гърбището на рида, близо до върха, отбелязан в картите с името Връа. Тук се показа Пирин. Помахах му и започнах да се спускам по стръмния склон към Буково. Отсреща се кипреха огрените от слънцето склонове на върховете Острец и Свети Нюстур.
Неусетно, през гората, бързичко се смъкнах в новата част на селото. Старата е в съседство, по двата бряга на Буковското дере. Минах улиците без да спирам и напуснах селото под любопитните погледи на две жени, които явно се чудеха какво правя там. Надолу хванах една пътечка, за да спестя множеството завои, и хоп, на брега на р. Места, която носеше мътните си води към Бяло море. На другия бряг видях Момина кула, в землището на с. Кремен, която се усмихна под мустак и намигна.
Минах моста на реката и погледнах часовника. Фучащите коли ме върнаха в ежедневието. Да, свърши се за днес. Трябва да се прибирам. Миналата неделя, помислих си, автостопът за тази година тръгна на добре, с един черен Мерцедес. И вдигнах ръка. Втората кола ме качи.
Още снимки от прехода вижте в приложената по-долу фотогалерия.
© Николай ДАУТОВ
© Български турист