Ето че дойде време да направим и втора част на пътешествието ни из водопадите на река Камешница. Поводи се намериха. От предишното идване измина доста време, а лятото настъпва и водата в реката намалява, което прави водопадите не толкова атрактивни.
Отново избрахме началната и крайната точки за нашия маршрут да бъде село Самуилово. Този път обаче тръгнахме не от неговия център, а от югоизточния му край – изхода в посока село Коларово. Тук, на ската до шосето, е поставен надпис, с големи главни букви - САМУИЛОВО. Първокласен ориентир! Освен това има уширение, където могат да се оставят превозните средства.
В началото се тръгва по черен път на юг. След 90 м той се изоставя и се поема по пътека вляво (юг-югозапад). Тя се изкачва стръмно нагоре през хубава широколистна гора. По нея са направени стъпала от естествени материали, а на места по дърветата е поставена лентова маркировка със зелена боя.
100 метра по-нагоре пътеката пресича пътя, продължава на запад и след други 250-300 м достигна поляните в местността Бялата чешма.
Самата чешма, построена през 1916 година от Шеста пехотна Бдинска дивизия, която се установява тук по време на Първата световна война, ни поднесе изненада. Предния път я намерихме занемарена, нуждаеща се от освежаване. Сега я заварихме, заедно с пространството около нея, почистена, с уреден кът за отдих.
От Бялата чешма поехме по познатия ни път за хижа „Лопово“, възползвайки се от маркираната със синя боя пътека, която спестява многобройните му серпентини. На места тя е вече е превърната в горски път.
Нагоре изоставихме синята маркировка и продължихме по жълтата – за Лопово.
Улисани в приказки неусетно достигнахме разклона за Кмешнишкия водопад, познат и с името Срамежливия. На мястото е поставена указателна табела. До него се спуснахме бързо, в началото по горски път – до къта за отдих, а след това по пътека.
На водопада оживлението бе голямо, тъй като минути след нас пристигнаха други две малки (от по 3-4 човека) групи. Нашата бе по-голяма – 10 души. Този път, заради по-малкото вода, снимки можеха да се направят и от по-малко разстояние. Моите не станаха добри, което установих малко по-късно, след като забелязах, че не съм задал правилните настройки на фотоапарата. Но когато го разбрах, бяхме вече твърде далеч и нямаше как да поправя недоглеждането си. Все пак се намират 2-3 по-читави кадъра.
Излетът ни продължи към друг един водопад, наричан Четала.
От къта за отдих над Камешнишкия водопад, поехме на юг, по слабо очертана пътека през гората. Нагоре тя постепенно се губи в растителността. Все пак скоро достигнахме друг горски път, който се отклонява от този за хижа „Лопово“, и продължихме по него.
Скоро достигнахме мост на Камешница, под който водата на реката бучи в тесен и дълбок улей, като се блъска с все сила в скалите. Под самия мост и няколко метра по-нагоре има малки водопади, които са на практика недостъпни. Този под краката ни видяхме през една цепнатина на моста. Част от другия зърнахме отвисоко, надвесени над скалите. От последните в Камешница, също под формата на водопад, излива водите си един маловоден поток. На същия, малко по-нагоре срещу течението му, открихме и споменатия по-горе водопад Четала. Вярно, заради малкото вода не е толкова атрактивен, но всички го оценихме като много красив.
Връщането до изходна точка стана почти по същия път. Преките пътеки, които следвахме на изкачване, този път се постарахме да избегнем с цел по-малко натоварване на коленете. Обикалянето бе разнообразено от две змии – смоци мишкари, оплели се в любовна игра насред пътя. Подплашени от нас, те побягнаха в противоположни посоки, в търсене на спасение от заплахата. Така, с неочаквани допълнителни емоции, завърши и този ни преход сред красотите на Беласица.
© Николай ДАУТОВ
© Български турист